Tarandės bendruomenės asociacijos
ĮSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Tarandės bendruomenė (toliau – bendruomenė) yra ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, kurio teisinė forma yra asociacija.
2. Bendruomenė savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymu, kitais teisės aktais ir šiais įstatais.
3. Bendruomenė gali turėti ir įgyti tik tokias civilines teises ir pareigas, kurios neprieštarauja jos veiklos tikslams, nustatytiems Civiliniame kodekse, Asociacijų įstatyme ir šiuose įstatuose.
4. Bendruomenė įsteigta neribotam veiklos laikui. Bendruomenės finansiniais metais laikomi kalendoriniai metai.
II. BENDRUOMENĖS VEIKLOS TIKSLAI, SRITYS IR RŪŠYS
5. Bendruomenės veiklos tikslai:
5.1. skatinti pilietinės visuomenės kūrimąsi gyvenamojoje vietovėje;
5.2. atstovauti bendruomenę vietos savivaldos ir kitose valstybės institucijose bei įstaigose;
5.3. siekti tenkinti svarbiausius bendruomenės socialinius, kultūrinius, ūkinius poreikius;
5.4. siekti kurti saugią ir patogią gyvenamąją aplinką.
6. Siekdama savo tikslų bendruomenė:
6.1. buria bendruomenės narius bendrai veiklai, bendruomenės interesų atstovavimui;
6.2. organizuoja įvairius renginius, užsiėmimus, diskusijas bendruomenės narius dominančiais ir įstatams neprieštaraujančiais klausimais;
6.3. skatina ir įgyvendina socialines, kultūrines, sveikatingumo, švietimo, ekologines, verslumo ir kitokias įstatams neprieštaraujančias vietos iniciatyvas ir projektus;
6.4. vykdo kitokią bendruomenės ir gyvenamosios vietovės plėtros veiklą;
6.5. bendradarbiauja su analogiškomis bendruomenėmis Lietuvoje ir užsienyje;
6.6. kuria bendruomenės vystymosi viziją ir ją įgyvendina.
7. Bendruomenės veiklos rūšys:
7.1. visuomeninė veikla;
7.2. bendruomenės narių būrimas bendrai veiklai;
7.3. bendruomenės narių atstovavimas;
7.4. dalyvavimas panašaus pobūdžio organizacijas jungiančiuose struktūriniuose vienetuose;
8. Bendruomenė turi teisę:
8.1. nekliudomai raštu, žodžiu ar kitais būdais skleisti informaciją apie savo veiklą, propaguoti bendruomenės tikslus ir uždavinius;
8.2. steigti visuomenės informavimo priemones, užsiimti leidyba;
8.3. teikti paramą ir labdarą bei gauti paramą ir labdarą iš Lietuvos Respublikos fizinių ir juridinių asmenų, užsienio valstybinių, fizinių ir juridinių asmenų, tarptautinių organizacijų vadovaujantis Lietuvos Respublikos Labdaros ir paramos įstatymo nustatyta tvarka;
8.4. organizuoti susirinkimus ir kitus renginius;
8.5. remti asmenis ir neformalias grupes, siekiančias tikslų, susijusių su bendruomenės veikla;
8.6. pirkti ar kitaip įsigyti savo veiklai reikalingą turtą, jį naudoti, valdyti ir juo disponuoti įstatymų nustatyta tvarka;
8.7. įdarbinti asmenis įstatuose numatytai veiklai vykdyti;
8.8. vykdyti įstatymų nedraudžiamą ūkinę komercinę veiklą, kuri neprieštarauja šiems įstatams, teisės aktams bei bendruomenės veiklos tikslams ir reikalinga jos tikslams pasiekti;
8.9. užsiimti kita veikla, kuri reikalinga bendruomenės tikslams pasiekti ir yra nedraudžiama Lietuvos Respublikos įstatymais.
III. NARYSTĖ BENDRUOMENĖJE, BENDRUOMENĖS NARIŲ TEISĖS IR PAREIGOS
9. Bendruomenės nariais gali būti 18 metų sulaukę veiksnūs fiziniai ir juridiniai asmenys, gyvenantys, ir/ar turintys nekilnojamąjį turtą, ir/ar dirbantys, ir/ar kaip kitaip susiję su Vilniaus m. Tarandės mikrorajono teritorija, raštu pateikę valdybai prašymą įstoti į bendruomenę, įsipareigoję laikytis įstatų reikalavimų, sumokėję visuotinio susirinkimo nustatyto dydžio stojamąjį ir metinį nario mokestį ir priimti į narius bendruomenės valdybos sprendimu. Metinis nario mokestis mokamas iki einamųjų metų gruodžio 31 d.
10. Bendruomenės narys gali bet kada išstoti iš bendruomenės, padavęs prašymą bendruomenės valdybai raštu, pilnai įvykdęs savo įsipareigojimus bendruomenei ir su ja atsiskaitęs. Tokiu atveju stojamieji nario įnašai ir nario mokesčiai ar kitaip bendruomenei nuosavybėn perduotos lėšos ir turtas negrąžinami.
11. Bendruomenės narys gali būti pašalintas iš bendruomenės valdybos sprendimu, jeigu pažeidė bendruomenės įstatus, bendruomenės vidaus veiklos dokumentus, kompromituoja bendruomenę Lietuvoje ar užsienyje. Valdybos sprendimas pašalinti asmenį gali būti skundžiamas visuotiniam narių susirinkimui.
12. Bendruomenės narys turi tokias teises:
12.1. dalyvauti ir balsuoti visuotiniame narių susirinkime;
12.2. naudotis bendruomenės teikiamomis paslaugomis;
12.3. susipažinti su bendruomenės dokumentais ir gauti visą turimą informaciją apie jos veiklą. Susipažinimo tvarką nustato šių įstatų 36 punktas;
12.4. bet kada išstoti iš bendruomenės;
12.5. kitas teisės aktuose ir bendruomenės įstatuose nustatytas teises.
13. Bendruomenės narių pareigos:
13.1. laikytis bendruomenės įstatų ir kitų bendruomenės vidaus veiklos dokumentų;
13.2. vykdyti visuotinio narių susirinkimo, valdymo organų sprendimus;
13.3. tausoti bendruomenės turtą, sumokėti kasmetinį nario mokestį;
13.4. dalyvauti visuotiniuose narių susirinkimuose.
IV. BENDRUOMENĖS VALDYMO ORGANAI
14. Bendrijos organai:
14.1. visuotinis narių susirinkimas;
14.2. vienasmenis bendruomenės valdymo organas – pirmininkas;
14.3. kolegialus bendruomenės valdymo organas – valdyba;
14.4. revizorius.
15. Visuotinis narių susirinkimas:
15.1. keičia bendruomenės įstatus;
15.2. tvirtina bendruomenės metinę finansinę atskaitomybę;
15.3. nustato bendruomenės narių stojamųjų įnašų dydį ir narių mokesčių dydį, jų mokėjimo tvarką;
15.4. 1 (vienų) metų kadencijai renka ir atšaukia bendruomenės valdybos narius, revizorių;
15.5. svarsto ir tvirtina valdybos pirmininko ir revizoriaus veiklos ataskaitą;
15.6. priima sprendimą dėl bendruomenės pertvarkymo ar pabaigos (reorganizavimo ar likvidavimo).
16. Visuotiniame narių susirinkime sprendžiamojo balso teisę turi visi bendruomenės nariai. Vienas narys visuotiniame narių susirinkime turi vieną balsą.
17. Eilinį visuotinį narių susirinkimą šaukia valdyba per 4 mėnesius po finansinių metų pabaigos. Neeilinis visuotinis narių susirinkimas turi būti sušauktas, jei to reikalauja ne mažiau kaip 1/5 bendruomenės narių arba bendruomenės valdybos sprendimu.
18. Visuotinį narių susirinkimą šaukia bendruomenės valdyba, pranešdama apie jo šaukimo vietą, laiką ir darbotvarkę bendruomenės nariams bendruomenės tinklalapyje, turimais bendruomenės narių elektroninio pašto adresais ir/ar trumposiomis SMS žinutėmis telefonu ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki susirinkimo. Sprendimams priimti reikia ne mažiau kaip 2/3 susirinkime dalyvaujančių bendruomenės narių balsų, kai priimamas sprendimas keisti Bendruomenės įstatus, pertvarkyti, reorganizuoti ar likviduoti bendruomenę.
19. Visuotinis narių susirinkimas gali priimti sprendimus, kai jame dalyvauja daugiau kaip 1/2 bendruomenės narių. Jeigu visuotiniame narių susirinkime nėra kvorumo, per vieną mėnesį šaukiamas pakartotinis narių susirinkimas, kuris turi teisę priimti sprendimus, neįvykusio susirinkimo darbotvarkės klausimais, nesvarbu, kiek susirinkime dalyvavo bendruomenės narių. Apie pakartotinį narių susirinkimą nariams turi būti pranešta šių įstatų 18 punkte nustatytu būdu ne vėliau kaip likus 10 dienų iki pakartotinio visuotinio narių susirinkimo dienos.
20. Bendruomenės pirmininkas yra vienasmenis valdymo organas, kurį iš savo narių 1 (vienų) metų laikotarpiui renka bendruomenės valdyba. Bendruomenės pirmininkas kartu yra ir bendruomenės valdybos pirmininkas.
21. Pirmininkas veikia bendruomenės vardu, kai bendruomenė palaiko santykius su kitais asmenimis, taip pat sudaro sandorius bendruomenės vardu.
22. Pirmininkas:
22.1. koordinuoja bendruomenės tikslų įgyvendinimą;
22.2. priima darbuotojus į darbą ir atleidžia iš jo, sudaro darbo sutartis su jais;
22.3. paveda ir įgalioja kitus valdybos ar bendruomenės narius atlikti užduotis bendruomenės tikslams įgyvendinti ir bendruomenės veiklai vykdyti;
22.4. pateikia bendruomenės duomenis, informaciją ir dokumentus Juridinių asmenų registro tvarkytojui;
22.5. teikia informaciją ir dokumentus visuotiniam narių susirinkimui, valdybai ir bendruomenės nariams;
22.6. viešai skelbia ar organizuoja teisės aktuose nustatytos informacijos viešą paskelbimą;
22.7. organizuoja savanoriškų darbų organizavimą Lietuvos Respublikos savanoriškos veiklos įstatymo nustatyta tvarka;
22.8. atlieka kitas valdymo organo kompetencijai priskirtas funkcijas.
23. Bendruomenės valdyba, paprasta visų valdybos narių balsų dauguma, nepasibaigus bendruomenės pirmininko kadencijai, gali jį atstatydinti ir iki kadencijos pabaigos išrinkti kitą bendruomenės valdybos pirmininką.
24. 1/3 bendruomenės narių pareiškus nepasitikėjimą bendruomenės pirmininku, jis privalo atsistatydinti.
25. Bendruomenės valdyba yra kolegialus bendruomenės valdymo organas. Valdyba renkama 1 metų laikotarpiui. Valdybą sudaro 3 nariai (įskaitant valdybos pirmininką), kuriais gali būti fiziniai asmenys – bendruomenės nariai ir bendruomenės narių – juridinių asmenų pasiūlyti fiziniai asmenys. Jeigu renkami pavieniai valdybos nariai, jie renkami tik iki veikiančios valdybos kadencijos pabaigos. Valdyba savo funkcijas atlieka įstatuose numatytą laiką arba iki bus išrinkta ir pradės dirbti nauja valdyba, bet ne ilgiau kaip iki valdybos kadencijos pabaigos metais vyksiančio visuotinio narių susirinkimo.
26. Renkant valdybos narius, kiekvienas bendruomenės narys turi tokį balsų skaičių, kuris lygus visų į valdybą pasiūlytų kandidatų skaičiui. Bendruomenės narys turi teisę paskirstyti turimus balsus savo nuožiūra, atiduodamas juos už vieną ar kelis kandidatus. Valdybos nariais išrenkami daugiau balsų surinkę kandidatai. Jei kandidatų, surinkusių po lygiai balsų, yra daugiau nei laisvų vietų valdyboje, rengiamas pakartotinis balsavimas, kuriame kiekvienas bendruomenės narys gali balsuoti tik už vieną iš lygų balsų skaičių surinkusių kandidatų.
27. Valdyba:
27.1. įgyvendina visuotinio narių susirinkimo sprendimus;
27.2. parengia praėjusių finansinių metų bendruomenės metinės veiklos ataskaitą ir pateikia ją visuotiniam narių susirinkimui;
27.3. analizuoja bendruomenės veiklos rezultatus, finansinių išteklių panaudojimą, mokestinių patikrinimų ir auditų, inventorizacijos ir kitų vertybių apskaitos duomenis ir teikia siūlymus šiais klausimais visuotiniam narių susirinkimui;
27.4. priima nutarimus nekilnojamojo turto pirkimo, perleidimo, nuomos, nuosavybės teisės apribojimų klausimais, nepažeisdama įstatymų nustatytų bendruomenės veiklos apribojimų;
27.5. svarsto valdybos narių, bendruomenės narių ir pirmininko keliamus klausimus;
27.6. nustato bendruomenės administracijos organizacinę struktūrą ir darbuotojų pareigybes, tvirtina administracijos darbuotojų atlyginimų dydžius;
27.7. sprendžia kitus teisės aktų ir šių įstatų valdybos kompetencijai priskirtus bendruomenės veikloje kylančius klausimus.
28. Už bendruomenės pirmininko ir valdybos narių veiklą gali būti atlyginama. Atlyginimo klausimą sprendžia bendruomenės visuotinis narių susirinkimas.
29. Valdybos narys gali atsistatydinti iš pareigų kadencijai nesibaigus, apie tai ne vėliau kaip prieš 14 dienų raštu įspėjęs bendruomenę.
30. Sprendimus valdyba priima savo posėdžiuose. Valdybos posėdžius šaukia valdybos pirmininkas. Valdyba gali priimti sprendimus, kai jos posėdyje dalyvauja daugiau kaip 1/2 jos narių. Sprendimai yra priimami paprastąja balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, lemiamas yra valdybos pirmininko balsas.
31. Visuotinis narių susirinkimas gali atšaukti visą valdybą arba pavienius jos narius nesibaigus jos kadencijai.
V. BENDRUOMENĖS LĖŠŲ IR PAJAMŲ NAUDOJIMO BEI BENDRUOMENĖS VEIKLOS KONTROLĖS TVARKA
32. Lėšos ir pajamos naudojamos bendruomenės tikslams įgyvendinti.
33. Bendruomenės valdyba per 4 mėnesius nuo finansinių metų pabaigos parengia ir pateikia visuotiniam narių susirinkimui praėjusių finansinių metų veiklos ataskaitą.
34. Bendruomenės veiklos kontrolę vykdo visuotinio narių susirinkimo 1 metų laikotarpiui išrinktas revizorius.
VI. BENDRUOMENĖS PRANEŠIMAI IR SKELBIMAI
35. Kai bendruomenės skelbimai turi būti paskelbti viešai, jie skelbiami VĮ Registrų centro leidžiamame elektroniniame leidinyje „Juridinių asmenų vieši pranešimai“.
36. Bendruomenės organų sprendimai ir pranešimai, kita reikalinga informacija išsiunčiama nariams elektroniniu paštu ir/ar trumposiomis SMS žinutėmis telefonu. Su informacija apie bendruomenės veiklą nariai turi galimybę susipažinti per 20 darbo dienų nuo prašymo pirmininkui pateikimo.
37. Bendruomenės dokumentai ar kita informacija nariams pateikiama neatlygintinai.
VII. BENDRUOMENĖS ĮSTATŲ KEITIMO TVARKA
38. Bendruomenės įstatai keičiami visuotinio narių susirinkimo sprendimu.
VIII. BENDRUOMENĖS BUVEINĖS KEITIMO TVARKA
39. Bendruomenės buveinė keičiama valdybos sprendimu.
IX. BENDRUOMENĖS PERTVARKYMAS IR PABAIGA
40. Jeigu Asociacijoje liko mažiau negu 3 nariai, per 30 dienų apie tokį narių sumažėjimą Asociacija turi pranešti Juridinių asmenų registrui.
41. Asociacija pertvarkoma, pasibaigia (reorganizuojama ar likviduojama) Civilinio kodekso nustatyta tvarka.
Esame stiprūs atskirai, bet kartu dar stipresni!
|